Nejkrásnější dárek? Dětský smích

Vánoce jsou nejsmutnější období pro naše děti. I když se na ně všichni moc těší, je to takové ponuré a cítíte z toho to pozadí, tu temnou stránku jejich životů. Malá část z nich sice odjíždí ke svým rodičům nebo příbuzným, ale většina rodičů jsou v životní situaci, která jim to neumožňuje. Například provozovatel ubytovny nesouhlasí s nárůstem počtu uživatelů v bytě, i když jde pouze o časově vymezené období. A možná, že umožní a nám nejsou podávány pravdivé informace. Nevím jak to říct citlivě a zároveň pravdivě, takže na rovinu, jsou i rodiče, kteří bohužel zájem nemají. Takže děti, které zůstávají na Vánoce v DD, jsou o to smutnější. Nemohou z různých důvodů být se svými rodiči a navíc vidí odjíždějící děti. Mateřská láska nelze ničím nahradit a ne všechny maminky ji dokáží svým dětem předávat. To je skutečnost. Dárky dětem nenahrazují to, co jim opravdu chybí, ale na různě dlouhou dobu dětem pomáhají zapomenout na své smutky a bolístky. A o to tady jde. Když trhají balicí papír a někteří i výkřikem dávají najevo radost, překvapení z dárků, víte, že na chvíli se zcela oprostili od svým malých velkých starostí.
A toto by nebylo možné bez velké pomoci sponzorů. Proto touto cestou chceme Všem moc poděkovat. Zejména firmě Sareba, České spořitelně jejíchž zaměstnanci zorganizovali Strom splněných přání a paní učitelce ze střední pedagogické školy s jejími studenty. Dali si práci s tím, že cíleně a jmenovitě pro každé naše dítě nachystali dárek. Často si děti nakreslily obrázek nebo napsaly, co by rády našly pod stromečkem. A tak se jim splnilo jejich přání.
Samozřejmě pomáhá a přispívá daleko víc firem a jednotlivých občanů. Jsme vděčni za finanční dary, které nám pomáhají poslat o letních prázdninách co nejvíce dětí na tábory, aby poznali i jiné kolektivy než ten z dětského domova nebo ze školy v rámci socializace. A ať už je to drobnost, nebo něco velkého od sponzorů, vždy je to skvělé, když to pomůže zmírnit smutek v dětských očích. A často se jedná o dlouholetou spolupráci. Což si zaslouží náš obdiv.
Samozřejmě musíme přání dětí krotit, protože i na ně dopadá masivní reklama, a kdybychom jim nechali naprosto volný prostor, chtěli by všichni mobil. Nepotřebují sim kartu, jenom aby měli v kapse to nakousnuté jablíčko, aby se před spolužáky mohli pochlubit. A chtěli by ho i ti nejmenší caparti. Netuší proč, ale když ho chtějí ty starší děti, tak je to asi něco, co by taky měly mít! Ale to je tou naší konzumní společností, to jim snad ani nelze vyčítat.
Pomohli jste nám rozesmát spoustu dětských tváří a za to moc děkujeme.

Za zaměstnance DD Znojmo Mgr. Šárka Lysáková