Prázdniny na chatě

Je běžné, že děti z dětských domovů mívají během prázdnin pestrý program, kdy si užívají u vody, na táborech nebo se pro ně najdou různé sportovní a soutěžní aktivity.
Málokterý domov ale může poskytnout všestranné zážitky na chatě. Mezi takové patří právě Dětský domov ve Znojmě. Již dlouhé roky tuto lákavou možnost nabízí, a to na Vranovské přehradě. Útulná chata v klidném a malebném prostředí se stává každoročně místem pobytu pro mnoho dětí. Letošní červenec a část srpna zde prožila skupinka dětí ve věku 3 – 8 let. O zábavu nebyla nouze a nudu vůbec nepoznaly. V sobotu 15. srpna jim navíc pobyt zpestřili Přátelé dětí Dětského domova ve Znojmě. Jistě každý čtenář těchto řádků je zvědavý, jak takový den vypadá. Děti se probouzejí mezi 8. a 9. hodinou, následuje ranní hygiena a snídaně, kterou připravují starostlivé tety nebo strejdové. Dopolední činnost je velmi různorodá, hodně záleží na počasí.
Hry s míčem, soutěže a společné vycházky, v případě méně příznivého počasí stolní hry, malování, modelování nebo pohádky. Po dobrém obědě všem prospěje polední klid a po něm opět za zábavou. I na vodu se dostane, samozřejmě při dodržení přísných bezpečnostních předpisů. U malých dětí se jedná spíše o osvěžení, které přichází v parném létě vždy vhod. Všechno rychle ubíhá, den končí a je tu večeře,
po ní hygiena a večerní program, kdy si všichni rádi poslechnout pohádky a příjemně unaveni se ukládají ke spánku. Ale pozor, i tak malé děti se podle svých schopností podílejí na drobných úklidových pracích, pomáhají při umývání nádobí apod. Jednou se jim to v praktickém životě bude určitě hodit.

Mgr. Petr Čtveráček
Znojmo 28. 8. 2020